Konditsioneeride hoolduse tähtsus ja rikete põhjused

Konditsioneerid on seadmed, mille jaoks on eriti oluline õigeaegne ja kvaliteetne hooldus. Regulaarne ennetav hooldus võimaldab tuvastada rikkeid varases staadiumis ja vältida tõsiseid kahjustusi. Hoolduse eiramine võib viia süsteemi jõudluse vähenemiseni, energiatarbimise suurenemiseni ja kulukate remonditöödeni.

Isegi väiksemate kõrvalekallete korral seadme töös on soovitatav läbi viia diagnostika, kuigi rikked võivad tunduda ebaolulised. Peamised diagnostikaprotseduurid hõlmavad iga sõlme tööparameetrite mõõtmist töörežiimis, külmaaine taseme kontrolli, soojusvahetite seisukorra hindamist, elektriühenduste ja juhtautomaatika kontrolli.

Täpsete tulemuste saamiseks tuleb diagnostikat läbi viia töötaval seadmel tavapärases töörežiimis. See võimaldab kindlaks teha süsteemi tegeliku seisundi ja tuvastada potentsiaalsed rikked, mis võivad olla välja lülitatud seadme korral märkamatud.

Õigeaegne hooldus pikendab mitte ainult konditsioneeri kasutusiga, vaid tagab ka selle tõrgeteta töö ja optimaalse energiatõhususe.

Teatud parameetrid peavad olema kohustuslikus korras fikseeritud. Regulaarselt tuleb registreerida järgmised näitajad:

siseruumides ja väljaspool olev õhu soojusaste;

rõhutase imemisel ja surumisel;

ülekuumenenud aur, mis eemaldatakse aurustist;

voolu pinge, mis edastatakse kompressori mootorile.

Täpse rikete tuvastamise ja nende võimalikult kiire kõrvaldamise jaoks tuleb arvesse võtta:

rõhumuutused külmaaine filtrites;

pinge suurus, mis edastatakse ventilaatori mootorile;

temperatuurinäitajad edastamise punktis aurustisse;

rõhutase edastamise punktis aurustisse;

temperatuurinäitajad väljumispunktis aurustist;

kompressori õli kuumusaste, viskoossus ja tase.

Viimaste töövõime taastamise käigus tehakse sageli freooniga täitmine, millega kaasneb sageli lekete kõrvaldamine kohtades, mis avastatakse spetsiaalse varustuse abil. Seejärel kõrvaldatakse avastatud probleemid ja viiakse läbi uuesti täitmine. Võib osutuda vajalikuks sulanud soojusvahetite vahetamine jootmise teel. Kõik selliste tööde läbiviimiseks vajalikud komponendid peavad vastama kindlatele tehnilistele omadustele.

Kompressori vahetamine on remont, mida peetakse õigustatult kõige töömahukamaks ja kallimaks. Samaväärse kuluga on ka ringluspumpade remont või täielik vahetamine. Sellised tööd nõuavad kõrgelt kvalifitseeritud spetsialisti oskusi ning vastavate tehniliste nõuete järgimist, et tagada süsteemi pikaajaline ja tõrgeteta töö.

Kõige levinumad konditsioneeride rikked

Konditsioneeride rikked on haruldased, kuid siiski esinevad. Kõige sagedamini esineb kahte tüüpi rikkeid: kõrge aurustumisrõhk ja kõrge kondenseerumisrõhk.

Aurustumisrõhu suurenemise põhjused:

rikkis kompressori sisselaskeventiilid;

ventiili tahtmatu fikseerimine avatud asendis;

ventiili liigne jõudlus;

süsteemi liigne töökoormus;

suur aurusti pindala;

kompressori võimsuse mittevastavus.

Kondenseerumisrõhu suurenemine võib olla tingitud järgmistest teguritest:

väljalaskeventiili sulgemine;

kondensaatori jahutuse puudumine ventilatsiooni blokeerimise või liiga kuuma ümbritseva keskkonna tõttu;

liigne mustus kondensaatoril;

külmaaine liigne kogus süsteemis;

mittekondenseeruvate gaaside olemasolu;

kondensaatori pindala ebapiisavus aurustumiseks.

Lisaks võivad konditsioneeri rikete põhjuseks olla paigaldusreeglite rikkumine, valesti arvutatud sisemise ja välimise kontuuri parameetrid ning seadmete ebakompetentne kasutamine.

Kuidas toimub konditsioneeri süsteemi hooldus

Selleks et tagada seadme täielik toimimine, tuleb perioodiliselt läbi viia tehniline hooldus. Selle sagedus võib olla erinev.

Milliseid hooldustöid tehakse kõige sagedamini

Iga kuu tuleb süsteemi väliselt kontrollida, et kontrollida kinnitusi, kaitseid ja plokkide konstruktsioone. Lisaks kontrollitakse faaside elektritoite tasakaalu voolu ja pinge osas. Selliseid parameetreid nagu liigne aurustamis- ja kondenseerumisrõhk, aurustamis- ja kondenseerimistemperatuur tuleb kontrollida ja registreerida. Kui esineb ebakõla, on lahenduseks freooniga täitmine.

Samuti tuleb kontrollida, kas aurusti sulatamissüsteem töötab korralikult, vajadusel seadistada parameetreid ja puhastada äravoolusüsteemi. Kontrollitakse ka juhtpaneeli ja seejärel tuleb veenduda, et konditsioneer töötab täielikult igas režiimis.

Hooajaliste kontrollide eripärad

Kvartaalsete kontrollide hulka kuuluvad:

juhtimis- ja toiteahelate seisukorra kontroll, mille puhul võib olla vajalik keermesühenduste pingutamine;

kõrvalise müra diagnostika ja kõrvaldamine;

elektrimootorite ja labade kontroll.

Poolaastased toimingud

Iga kuue kuu tagant tuleb kontrollida õhu soojusvahetit, torustike isolatsiooni seisukorda ja avastamisel kõrvaldada rikked. Lisaks on vajalik hooajaline töörežiimide reguleerimine või seadmete konserveerimine. Pingutatakse lõdvenenud keermesühendused klemmikarpides, kontrollitakse kaitsmeid ja otsikuid.

Konditsioneeride aastane hooldus

Üks kord aastas tuleb kontrollida laagrite kulumist ja freooniringluse ühenduste tihedust. Viimast testitakse freooni niiskuse ja õli happesuse taseme suhtes, vajadusel lisatakse õlisse antifriktsioonilisandeid.

Konditsioneeri hooldus, remont 2025

Tallinn, Harjumaa, Eesti

Call Now Button